Svatební video cena

Zpět na blog
Svatební video cena

Svatba a její cena

29. 4. 2019 16:20

Máte pocit, že řeknete svatba a ceny služeb se najednou začínají násobit? :) Mám rád jednoduchost a transparentnost, proto píši tento článek, abyste získaly vhled do cenotvorby svatebního videa. Každý kameraman je jiný, a proto prosím chápejte tento vhled pouze jako můj osobní pohled na věc. :)

Kolik zaplatím za svatební video?

Většinou slýchám jako jednu z prvních otázek : ‚‚Jaká je cena svatebního videa?‘‘

Pro rok 2020 jsem stanovil cenu celodenního natáčení na 19.900Kč + cestovné. Svatební video Jany a Martina Vám může osvětlit, jakou památku dostanete do ruky.

V Jižních Čechách, kde žiji si můžu dovolit nabídnout kratší natáčení s kratším videem, a proto i s nižší cenou 14.900Kč + cestovné. Ukázka kratšího videa ze svatby Báry a Dušana.

Náklady na svatební video

Aby mohl kameraman na svatbu vytvořit opravdovou památku, potřebuje k tomu slušné vybavení. Já jezdím s technikou, jejíž cena se pohybuje okolo 150.000Kč. Protože plánuji natáčet i dál, musím myslet na dokoupení další techniky a na budoucí výměnu té současné. Výpočtem jsem došel k závěru, že cena svatebního videa musí obsahovat 6.000Kč  jako nájemné za techniku.

Aby mohlo svatební video vůbec vzniknout je třeba hradit licence za grafické a video programy. Kupříkladu roční licence nejpoužívanějších programů od značky Adobe vyjde na 18.500Kč. I to se musí v ceně videa promínout.

Velice důležitým prvkem svatebního klipu je hudba. Pomáhá obrazu rozvynout emoce. Bez ní by bylo video poloviční. Aby bylo možné sdílet video na sociálních sítích je třeba mít zajištěnou licenci. Licence na jednu skladbu vychází kolem 500Kč. Krátký svatební klip obsahuje věšinou dvě skladby, delší tři.

Propagace a cena dopravy kameramana na svatbu

Také je třeba nezapomenout na další výdaje, které práce obnáší. Od pronájmu kanceláře, přes mobilní tarify a internet, až po energie.

Důležitým bodem je propagace. Jak jinak byste se o mě dozvěděli? Nejlepší formou propagace je šuškanda = osobní doporučení. Tuto formu mám nejraději, protože vím, že se za mě někdo zaručil a pokud výsledek práce bude srovnatelný, nová nevěsta bude mít památku, ze které bude nadšená. Další formy propagace jako jsou palcené PPC kampaně nejsou tak osobní, ale musí se s nimi počítat.

Jako poslední položku bych rád uvedl cestovní náklady. Každý má svatbu jinde, a tak mi přijde nejjednodušší počítat cestovné zvlášť. Bez auta se na svatbu nedostanu, to je jednoduché. Ke dni, kdy článek píši je cena za ujetý kilometr 6Kč. Tady je jednoduchá kalkulačka.

 

Technika 6.000 Kč
Licence za programy 750 Kč
Licence za hudby 1.500 Kč
Propagace 1.000 Kč
Další výdaje 250 Kč
Výdaje celkem  = 8.500 Kč

Kolik stojí svatební kameraman?

Teď se konečně dostávám ke své mzdě. Po odečtení nákladů mi zbývá 11.400Kč pro celodenní natáčení po celé ČR.

Jako kameraman jsem schopný podávat slušný výsledek 10 - 12h. Po tomto času už slábne soustředění. :) Před natáčením musím ještě na místo svatebního veselení dorazit a po natáčení se zase vrátit do své domoviny. Pro jednodušší počítání budu však počítat s deseti hodinami natáčení. 

Střih svatebního videa mi trvá v průměru 25h. Poté spokojeně odevzdávám výsledek práce jako památku novomanželům.

Jsme tedy na 37h práce. Pokud jde vše hladce je moje hodinová mzda 310Kč.

Pokud Vás zajímá cenotvorba více, vřele doporučuji zhlédnout záznam přednášky z Vysokého učení technického v Brně.

Přihlášení uživatele